VĚTŠÍ VZDÁLENOST NA VHF
Zde nabízím způsob, jak prodloužit reálnou vzdálenost spojení na VHF pásmech (odzkoušeno v amatérském pásmu 145 MHz) na různých expedicích, případně i jen tak na pěší tůře.
Prvý obrázek ukazuje stav „S“ metru při přijmu převaděče vzdáleného 130 km na originál „gumipendrek“ anténu, na displeji jsou zobrazeny pouze dvě kostičky. Co se stane, když připojíme protiváhu?
No jasně, síla přijímaného signálu podstatně vzroste, analogicky s tím i síla vysílaného signálu, ale ta na tomto snímku není vidět.
Pokračujeme dále. Ke staničce si připojíme anténu čtvrtku, opět můžete porovnat změnu síly signálu.
Rozdíl na „S“ metru je značný, ale co hlavního, také na poslech a hlavně na vysílání signál vylétl opravdu neuvěřitelně. Bez protiváhy se nepodařilo převaděč zapnout, s protiváhou je to úplná sranda. Vodič protiváhy má mít rezonanční délku, v praxi vyhověly 480 až 510 mm, v závislosti na použitém kmitočtu (HAM nebo sdílenky) a na průměru vodiče. Protiváha musí být kolmo k anténě (v úhlu 90°).
Na dalším snímku je vidět použitá stanička ALAN s originál anténou, anténa „čtvrtka“ délky 470 mm a dvě protiváhy. Prvá s krokodýlkem na konci je určena pro pásmo 145 MHz, druhá je dvoupásmová pro dualband staničky na 145 a 438 MHz.(viz také TENTO ODKAZ
Samozřejmě, že protiváhu musíme zhotovit zdostatečně silného vodiče, aby skutečně držel kolmost k anténě, pokud by visel podél stanice dolů, jeho účinnost by byla fuč.
ua6hjq