VÝSTUPNÍ TRAFO

Při stavbě různých nízkofrekvenčních zařízení, jako zesilovačů, tónových generátorů, výstupu přijímačů a podobně, se velmi často vyskytne potřeba použít výstupní nf transformátor k přizpůsobení nízké impedance reproduktoru (typově 5 až 10 ohmů) k výstupnímu tranzistoru (tranzistorům). V radiokroužku s žáky základní školy jsme to řešili tak, že jsme sháněli staré vyhozené tranzistorové přijímače, hlavně kapesní a kabelkové, ze kterých jsme získávali spoustu užitečných součástek. Podobná zařízení se ale dnes již téměř nevyskytují, nebo jen velmi sporadicky, takže nezbývá, než si poradit vlastnoručně sami – co bychom to byli za kutily, kdybychom to nezvládli, že jo? Jako inspiraci nabízím následující návod, nalezený na internetu, v závěru je odkaz na příslušné stránky.

Takže jak si jej (snadno a rychle) vyrobíme. Jistě někde mezi součástkami najdeme kousek tyčky z bývalé feritové antény, s průměrem kolem 10 mm. Na délce ani nějak příliš nezáleží, může to být třeba i jen úlomek. Na čem ale záleží, je počet závitů, který umožňuje činnost transformátoru.

Jak známo, tak transformátor má (minimálně) dvě vinutí. Jedno se nazývá primární, to je to, ke kterému je připojen zdroj signálu, v tomto případě tranzistor(y). A jak si jej zhotovíme – prostě navineme 300 závitů vodičem o průměru 0,01 mm (to je velmi jemný drát), nyní uděláme na vodiči smyčku (to bude střední odbočka na primáru) a vineme dalších 300 závitů. No a nyní si navineme sekundární vinutí, které bude obnášet 50 závitů vodičem 0,25 mm, k tomuto vinutí budeme připojovat reproduktor, nebo prostě tu část zařízení s menší impedancí. Vývody zajistíme proti rozmotání buď kapkou laku na nehty, nebo parafinem ze svíčky. Výsledek je vidět na dalším obrázku.

Zdroj http://satheeshkumarmv.blogspot.cz/