U antén je jistá jedna věc. Že nic není jisté.
Anténa je jak počasí - vždycky se nějak chová, ale nikdy to nejde na 100% předpovědět předem.
Dejte si pozor na nebezpečí statické
elektřiny, na bouřky a podobně.
Převzato z (bohužel již neexistujícího) http://www.cbrkl.cz/poradce/poradce.html
Problémy stavby antén v městských podmínkách se neustále zhoršují, zvláště v souvislosti s privatizací domů a s jejich stárnutím. Proto zde uvádím popis rámové antény, která by mohla pomoci alespoň částečně tyto problémy vyřešit.
Pokud by jste chtěli použí rámovou anténu i pro vysílání, je nutno zvolit poněkud jiné řešení, třeba takovéto:
Zde bych chtěl pokračovat ve svých popisech antén, vhodných pro chudáky paneláčníky, a vůbec městské HAMy ve stísněných podmínkách, tentokrát pro pásmo 145 MHz.
Povídání o jedné z populárních antén s pera - ech - z klávesnice Jindry OK1XR
Zajímavá anténa pro městské radiové posluchače, kteří nemají možnost si natáhnout dlouhodrátovou anténu - nejprve vyzkoušejte, a teprve pak kritizujte. Ale nebude co kritizovat....
Zajímavý typ antény, o délce padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje protiváhu v zemi, zabírá nevelkou plochu, produkuje jen nepatrnou či spíše žádnou RFI (vysokofrekvenční interferenci), má ohromnou šířku pásma a účinek lepší než celovlnný vertikální zářič.
Zde je popsána anténa - dipól (obrácené V) pro pásmo 80m do omezeného prostoru
Vlasta OK1DNQ poslal zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše zhotovit žebříček pro napájení antény G5RV, vše v názorných obrázcích.
Popis antény vhodné pro přechodná stanoviště.
Oblíbená vícepásmová anténa typu Windom má jeden drobný nedostatek - potřebuje důkladné uzemnění. Zde je návod, jak tento nedostatek obejít.
Další jednoduchá a oblíbená anténa.
Anténa na KV pro ty, kteří by si chtěli zkusit zavysílat, ale nemají možnost postavit si "pořádnou" anténu.
Pro zájemce z řad "síbičkářů" je zde uveden popis antény, použitené při nedostatku prostoru a zákazu přístupu na střechu.
Tímto popisem bych rád uvedl své zkušenosti s anténou na přechodném stanovišti, která se mi velmi osvědčila jednak svou jednoduchou stavbou, a jednak tím, že spolehlivě pracuje jak pro místní spojení, tedy po Evropě, tak i pro DX, díky svislému zářiči.
Velmi jednoduchá a účinná všesměrová anténa pro VKV, používám ji pro poslech v leteckém pásmu. Stará ale dobrá konstrukce.
Povídání o tom, jak jsem dopadl s anténou - tip i pro vás.
Anténa pro pásma 80 - 12 metrů do omezeného prostoru.
Širokopásmová anténa pro VKV s dobrým směrovým účinkem
Superjednoduchá, avšak dostatečně výkonná anténa typu svislý dipól, pro práci z přechodného stanoviště
Nikdo si nechce zbytečně komplikovat „hardware“ provozu na přechodném stanovišti ztrátou času při stavbě antén. Snadná pomoc - koukněte sem!
Popis představuje jednoduchou anténu do ruky, vhodnou pro expedice po kopcích.
Všesměrová svislá anténa pro VKV pásma.
Úprava předešlé antény na směrovou.
Oblíbená vertikální anténa podle předchozích popisů, v provedení pro více pásem.
Jak si bez použití drahých přístrojů nastavit provizorní anténu.
Nikdo vám nechce povolit natáhnou anténu? A což tohle?
V případě, že právě nemáte řádnou venkovní anténu s impedancí 50 ohmů, nebo třeba elektronickou aktivní anténu, můžete s úspěchem docílit kvalitního příjmu zde popsaným jednoduchým pasivním zařízením.
Stejně jako známé antény Flag, Pennant, Delta FO0AAA je i tato anténa nezávislá na zemi. Jde o zmenšenou verzi antény Flag, která je výsledkem experimentu, jehož smyslem bylo dokázat životaschopnost podobných antén a ověřit, kam až lze jít ve snaze anténu zmenšit. Anténa dosud nebyla nikde popsána, její autor se pouze o ní zmínil několika větami v jednom z mailing listů, který se věnuje pásmu 160 m.
Předpisy pro stavbu venkovních antén udávají (dosti rozumný) požadavek, aby anténa byla vodivě spojena se zemí, tedy uzemněna jako ochrana jednak proti statické elektřině, tak i proti naindukovanému napětí z bouřkových výbojů. Jak na to, se dozvíte z tohoto článku.
Popis dipólové antény pro amatérské pásmo 3,5 MHz, která se může hodit všem, kteří mají k dispozici jen omezený prostor. Právě tak je vhodná i pro provoz z přechodného stanoviště, někde v lese a podobně.
Spolehlivá anténa pro CB typu "drátový dipól", vhodná jak na chatu, tak i na expedice.
Původně krátkovlnná anténa známého amatéra G5RV, zde v provedení pro pásmo 145 MHz.
Javácký aplet pro snadný a jednoduchý návrh antén typu YAGI-UDA.
Pokaždé nebývá možnost natáhnout antény pro každé pásmo zvlášť, pak ale může posloužit jednoduchá vícepásmová anténa.
Tato jednoduchá anténa pracuje jako 1/4 v pásmu 2m a 5/8 na 70cm.
Jednoduchý přístroj pro měření impedance antény.
Snadno zhotovitelná magnetická ránová anténa pro pásmo 10m
Širokopásmová anténa na pásma VKV pro skenery nebo provoz.
Půlvlnná anténa pro ruční radiostanice pro rozsah 140 až 162 MHz s velmi dobrými vlastnostmi.
Jak zhotovit kvalitní anténu úplně zadarmo. s využitím materiálů se skládky odpadků.
Jak snadno a jednoduše zjišťovat impedanci souosého kabelu nebo dvoulinky
Kdo máte problémy s více anténami, pro jednotlivé rozsahy, zvolte tuto všepásmovou verzi.
Několik zapojení aktivních antén pro vaše scanery a přijímače ze zahraničních zdrojů.
Zajímavost - horizontální anténa s vertikální polarizací.
Jak to je vlastně s tím dipólem, nejjednodušší anténou.
KV anténa vhodná pro pěší expedice.
Chcete si doma poslouchat stanice na krátkých vlnách? Nemáte možnost natáhnout anténu? Tak se inspirujte zde.
WI-FI ANTÉNA Z CD ŠKATULKY SNADNO A JEDNODUŠE
Snadno přenosná, účinná anténa pro expedice po horách.
Zaručeně nejjednodušší anténa pro WiFi v obrazech.
Před nedávnem jsem zde popisoval výrobu magnetické rámové antény z měděné trubky, tak pro změnu zase jak ji vyrobit z koaxiálního kabelu.
Zde se podíváme na to, jak to vlastně je se svislými anténami (pruty), hojně používanými na CB.
Jak vylepšit anténu přenosné radiostanice, tak zvané "ručky". Anténa typu "pendrek" stojí za pendrek, udělejte si snadno a jednoduše pořádnou anténu - teleskopickou.
Úprava již popsané rámové antény na více pásem.
Popsaný anténní přepínač nabízí možnost dálkového přepínání několika antén po jednom souosém kabelu - anténním napáječi, po kterém vedeme jak vysokofrekvenční signál, tak i povely k přepnutí antény. Žádné pomocné vodiče nejsou zapotřebí, ani složitá elektronika s mikroprocesorem.
Při stavbě drátové antény je zapotřebí jeden prvek, který je někdy obtížné koupit - a sice tak zvaný "vajíčkový" izolátor, pokud ale není právě po ruce, zkuste tohle.
Drátová anténa, vhodná na výlety pro zvýšení dosahu CB.
Všichni, kdo vlastníte ruční radiostanici na 70 cm budete se mnou souhlasit, že "pendrek" stojí za pendrek. Jak si tedy postavit pořádnou anténu, dozvíte se zde.
Jak připojit 20m dlouhou anténu k souosému kabelu?
Tak to jsme si s přáteli jednou vyšli na výlet do přírody, a do kapsy (samozřejmě) malý transceiver pro 80m. Na krásné, prosluněné pasece vznikla debata - jakou anténu natáhnout, jestli vertikál na nějaký dost vysoký strom, nebo vodorovnou "eLku" mezi dva stromy, až nakonec vše rozřešil zajímavý nápad.
Další ze série antén pro ty, kteří mají málo prostoru pro plnohodnotný dipól, tato anténa je pro 80 a 40 m.
Jak to je vlastně s tou "yaginou"? Funguje to? Jak se o tom snadno a jednoduše přesvědčit?
Před nějakou dobou jsem zde popisoval krátkovlnný přijímač, se kterým jsem v pravěku vyrážel do přírody, dále od rušivých signálů civilizace, lovit stanice z dalších zemí, tak zde je popsána anténa pro podobná použití k příjmu DX stanic.
Antény pro delší krátkovlnná pásma vychází dosti dlouhá, a radioamatéři bydlící v nepříznivém QTH mají s jejich realizací značné problémy. Zkuste něco takového!
Při víkendových výletech spolku nadšenců pro FM pokecy na dvoumetru jsme narazili na problém, jak umístit anténu Yagi ve větší výšce. Nakonec to dopadlo takhle:
V tomto článku bych chtěl poradit všem posluchačům krátkých vln, kteří mají problémy s venkovní anténou, případně s rušením od vnějších zdrojů.
Nedávno jsme s přáteli z bývalého radiokroužku vyrazili na další (téměř) pravidelný víkendový "radiočundr", na kterých laborujeme s natahováním nejrůznějších drátů a jejich vyladěním na jednotlivá amatérská pásma. Tento den měl být věnován tématu "OBRÁCENÉ V" a testům, nakolik může být anténa zkrácena, aby ještě šla vyladit na pásmu 80 m. Jak nás ale potěšilo, když jsme zjistili, že…….
Tato jednoduchá sedmiprvková anténa typu Yagi-Uda je ideální pro provoz z přechodného stanoviště. Je snadno rozebíratelná, přenosná, a její sestavení může být provedeno za několik málo minut. Dokonce i ráhno se pohodlně vejde do auta.
Jistě jsou všem známy antény "čtvrtky", tedy antény o délce čtvrtiny vlnové délky, ve značné míře používané na VKV pásmech 145 MHz a 433 MHz, případně i u radiostanic CB v pásmu 27 MHz. Nenašli jsme žádný důvod, proč by nešla použít i na "trošku" delších vlnách.
Tato jednoduchá anténa zajímavé konstrukce se vyznačuje směrovostí, nízkým vyzařovacím úhlem a celkem spolehlivě pracuje na několika amatérských krátkovlnných pásmech.
Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 1
Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 2
Jeden přítel se pokusil vyrobit anténu 5/8 pro některá vyšší pásma, jako zkušební si zvolil pásmo PMR. Je si vědom toho, že použití vnější antény na těchto zařízeních je nelegální, ale tohle je pouze pokus z důvodu výuky a v provozu nebude anténa používána.
Pokud už jste se rozhodli podívat se, co že v tomto článku je, předpokládám, že občas experimentujete, nebo byste rád experimentoval s externí anténou na PMRku (i když je předpisy jasně stanovená hodnota vyzářeného výkonu na 0,5Wattu a anténa musí být součástí radiostanice). Toto rozhodnutí, jestli a jak hodně budete tento předpis porušovat, nechám na vás.
Na stránkách tohoto webu se velmi často objevují popisy zvláštních typů antén, které vznikají při víkendových "antenčundrech" skupinky kamarádů z bývalého radiokroužku. Při jednom z posledních jsme nalezli kus vyhozené černé televizní dvoulinky, a okamžitě se rozběhla debata co s tím - po pár hodinách laborování a měření se na světě objevilo takovéto monstrum.
Jednoduchá prutová teleskopická anténka vhodná pro QRP provoz z přechodného stanoviště.
Taky nemáte možnost si doma postavit na střechu pořádnou anténu na CB? No nebojte se, nejste v tom sami, takových je nás více. Jak to začalo. Jeden z bývalých členů radiokroužku přišel s tím, že dostal od novopečeného majitele domu příkaz okamžitě odstranit anténu ze střechy (5/8). No a takhle to dopadlo.
Pomůcka v EXCELu – aneb jak si navrhnout anténu typu YAGI-UDA pro libovolný kmitočet, možnost výběru z mnoha typů. Soubor je zabalen do ZIP.
Pro ty, kteří mají malý prostor ke stavbě plnorozměrných antén je zde tip na zkrácený dipól pro KV pásma 10 – 80 m s možností jednoduché úpravy pro pásmo 160 metrů.
Povídání o nejrůznějších anténách, každý si zde může vybrat, co mu vyhovuje.
Velmi jednoduchá rámová anténa pro pásmo 28 MHz, použitelná i pro CB 27 MHz. Svými vlastnostmi je předurčena jak pro provoz ze stálého stanoviště, tak i na přechodná stanoviště pro soutěže
Po více než jednom roce laborování s roztečí prvků a úpravách jejich délky oproti vypočteným hodnotám a testování na portejblu je na světě kvalitní anténa, s rovnoměrným PSV v celém pásmu.
Je to modifikace známé antény DL1BU, která je navržena pro provoz na amatérských pásmech 40, 20 a 10 metrů
Cílem tohoto článku je navrhnout jednoduchou a spolehlivou anténu pro CB pásmo 27 MHz, jako ukázka, jak se vyhnout problémům
Je to asi nejjednodušší směrová anténa, jaká se dá vyrobit v domácích podmínkách.
Charakteristickým rysem této antény je, že má velkou šířku pásma 1,8 až 30 MHz.
Jedním z častých dotazů bývá - potřeboval bych vědět, jak naladit anténu k CB stanici, abych dosáhl co nejlepších výsledků.
Zde nabízím celou řadu jednoduchých prográmků, jejichž pomocí si můžete usnadnit návrh antény.
V následujícím článku uvádím dva jednoduché, snadno přenosné typy směrových antén vhodné pro pěší turistiku, prvá se třemi prvky a druhá se čtyřmi prvky.
Jaro konečně začalo vystrkovat své růžky, a tak parta příznivců drátů a klacků vyrazila na kopečky na svou obvyklou víkendovou "čundrantenšou". Jako pomůcku místo vymýšlení jsme si sebou vzali The ARRL Handbook for radio amateurs, 1997, kde na stranách 20.14 - 20.16 jsme našli něco divného od K1TR s názvem "Širokopásmový Inv V dipol".
Šroubovicová anténa je specielní typ antény která používá cívky ke zkrácení celkové délky. Jistě znáte hojně používané šroubovicové antény v oboru VKV technologií. Po dlouhých pokusech v praxi a studiu antenářské bible od Rothammela jsme si v kroužku zhotovili anténu pro amatérské pásmo 80 m, která jistě vyhoví všem těm, kteří nemají možnost natáhnout kus drátu někam na sousední dům, nebo na strom.
Pokud má někdo zájem o konstrukčně jednoduchou a přitom spolehlivou směrovou anténu pro pásma 145 a 435 MHz, mohu následující konstrukci vřele doporučit
Nedávno jsem zde popisoval pokusy s anténou z TV černé dvoulinky 300 ohmů, a jelikož byla docela fajn fungující, dali jsme si v naší antenčundrpartě za úkol zhotovit něco podobného na více pásem
U mnoha uživatelů je tato anténa podle Švýcarského radioamatéra HB9CV značně oblíbená. V podstatě se celkem moc neliší od tradiční antény systému Yagi-Udo, jediný rozdíl je v tom, že v této konstrukci jsou napájeny oba dva prvky - jak zářič, tak i reflektor, což má význam v tom, že použité dva prvky jsou srovnatelné se třemi prvky antén Yagi.
Pro případné zájemce zde nabízím popis, jak si snadno a jednoduše zbastlit anténku pro CB ručku, která by byla účinnější než "pendrek". Je to poněkud starší výrobek, ještě z dob. kdy byl provoz na CB mnohem rozšířenější, ale stále ještě je dost zájemců, kterým by se tato anténka mohla hodit.
aneb - jaké má mít rozměry…. Tak s tímhle jsme se potýkali při jedné z našich posledních výprav "čundrantenšou", pokud to bude někoho zajímat, nahlédněte zde.
Drátová anténa pro CB, vhodná spíše ke spojení dvou určitých bodů jako například chata - dům, a podobně, jelikož její vyzařovací diagram vykazuje dosti slušnou směrovost.
Konstrukce, která absolutně nemůže fungovat, ale přesto se dá použít na všech KV i VKV pásmech bez úprav..........
Prográmek k jednoduchému a snadnému výpočtu antény typu HB9CV.
Zkrácená anténa typu G5RV pro malý prostor.
Anténa "půlka" pro výlety a přechodná stanoviště k CB stanici.
Anténa půlvlnný dipól s dobrými vlastnostmi
Univerzální čundr anténa - pro KV, ideální pro výlety, expedice, chaty, atd.
Anténa typu SLIM-JIM určená ke vztyčení na střeše.
Tato anténa pochází z dílny bulharského radioamatéra K. Dranzarova LZ2ZK, a po otestování v polních podmínkách se ukázala být docela výhodnou jednopásmovou anténou s velkou šířkou pásma.
Zde nabízím popis antény typu svislý dipól pro pásmo 145 MHz, vzorek je umístěn na střeše paneláku ve výšce cca 6 m (spodní okraj zářiče od střechy) a dle subjektivního hodnocení má velmi dobré vlastnosti.
Občas je vhodné se podívat do literatury, a zamyslet se, jak by šlo některý návod použít s příslušnými úpravami. Tak například Karl Rothammel ve své "bibli" ANTENNENBUCH nadhodil téma, jak anténu elektricky prodloužit kapacitní zátěží na jejím konci.
V tomto příspěvku nabízím VKV amatérům, pracujícím v pásmu 2 metry zajímavou anténu, dvojitou deltu.
HORIZONTÁLNÍ ANTÉNA S VERTIKÁLNÍ POLARIZACÍ - Jednoduchá, snadno zhotovitelná anténa pro ty z vás, kteří jste příliš líní pouštět se do stavby nějakého monstra, a přesto by jste chtěli kvalitní výsledek, postačí vám jen dva kousky drátu.
Superjednoduchá superlevná anténa pro pásma 2m a 70 cm.
Vícepásmová (multiband) anténa, která spolehlivě pracuje na pásmech 3,5 - 7 - 14 - 21 a 28 MHz, po úpravě i na WARC kmitočtech, tedy na 10, 18 a 24 MHz.
Občas bývá výhodné podívat se zpět do radioamatérských dob dávno minulých (čili dob mého mládí, hihi) a podívat se, jak různé problémy řešili dříve.
Úpravy dříve popsané antény typu BAZOOKA.
Tato rámová anténa pro pásmo 40 metrů byla původně zhotovena pro jednoho amatéra, který neměl možnost přístupu na střechu ani natáhnout anténu na některý upevňovací bod v okolí domu.
Dlouhá anténa do malého prostoru.
Další verze dlouhé antény do malého prostoru.
Jeden čerstvý držitel amatérské licence si přišel postěžovat, že dopadl stejně, jako mnoho dalších - zákaz přístupu na střechu. Jak to vyřešil pro pásmo 40 metrů - viz zde..
Bakonová anténa bez balkonu - aneb také jedno řešení provozu na CB v nouzi.
Poté, co jsem zde zveřejnil článek o anténě typu SLIM COBRA přišel ze zámoří mejl s ukázkou tohoto typu antény a s poznámkou, že ve skutečnosti ještě není zapomenutá.
Návrhy KV a VKV antén v excelu - dipól, dvojitá Zeppelin, Yagi 4 prvky, Yagi 5 prvků, HB9CV, J-Pole. Stačí vyplnit kmitočet, a vše je jasné. Po spuštění doporučuji volbu Otevřít pomocí Microsoft Excel, volba Uložit u některých počítačů nefunguje.
Anténa zhotovená z elektrikářské dvoulinky.
Anténa vznikla z lenosti party radioamatérů při zřizování jejich tábora ve spojitosti se snahou co nejdříve "vyjet" na pásmo.
Další díl seriálu o "zalomených" anténách.
Tak jsme s kroužkem vyrazili na poslední předprázdninovou víkendovou "antenčundršou", pohrát si se stavbou neobvyklých antén a jejich testování.
Tuto anténu jsme testovali pro jednoho známého, který bydlí v prvním patře pětipatrového paneláku.
Neboli - ztráta výkonu při různých hodnotách PSV.
V tomto článku je zveřejněn popis pětiprvkové Yagi antény určené pro pásmo 50 až 52 MHz.
Vícepásmová anténa pro scaneristy k poslechu nejpoužívanějších úseků pásma v rozsahu 100 až 800 MHz.
Dostávám mejlem nejrůznější dotazy, na které se snažím poctivě odpovídat, pokud mi to časově vychází. Jako na příklad tento - mám anténu s výstupem a transceiver se vstupem o impedanci 50 ohmů. Levně jsem dostal větší množství souosého kabelu 75 ohmů, dá se nějak použít? No jasně.
Tato anténa pro blízká spojení poněkud zaostává za klasickým dipólem, ale výborně pracuje pro dálková spojení. Na pásmu 7 MHz je pracovní šířka pásma kolem 500 kHz, tedy naprosto vyhovující.
Většina krátkovlnných přijímačů, stejně jako třeba scannerů, mají anténní vstup souosý s impedancí 50 ohmů, který není vhodný k přímému připojení typické dlouhodrátové antény, například typu LW (Long Wire, dlouhý drát).
Výpočet antény typu Bi Quadrat (dva čtverce) používané pro WiFi atd.
Výpočet antény typu DISCONE pro VHF a UHF.
Mezi uživateli VHF pásem, ba i CB stanic, je ve značné oblibě anténa tak zvaná "pětiosmina", čili anténa s délkou zářiče 5/8 vlnové délky.
V tomto popise nabízím VKV amatérům anténu, zvanou "dvojitá smyčková delta", rozměry zde uvedené jsou vypočteny (a ověřeny v praxi) pro kmitočet 145,5 MHz.
Při jednom z výletů party nadšenců rádia došlo v debatě o anténách k myšlence, jak by asi vypadala anténa typu DELTA v provedení pro krátké vlny.
Vzhledem k tomu, že začínající mívají často problémy jakou zhotovit anténu (pokud si ji nechtějí kupovat) a bývá i náročná její výroba, předkládám zde ještě jednu variantu jednoduché kompaktní antény "Made in doma" vyrobenou z jednoho kousku vodiče.
Jednoduchý výpočet rozměrů logaritmicko-periodické antény pro VKV pásma
Na diskusném webu OK_LIST byla debata, jak snadno a jednoduše vyřešit upevnění prvků na ráhno antény YAGI, v tomto příspěvku popsal OK5TM své zkušenosti.
Nedávno jsem popisovat testy s anténou typu DELTA (trojúhelník) pro krátké vlny. Při jednom dalším výletu do přírody jsme si dali za úkol odzkoušet tento typ antény jako všepásmovou, aby nebylo nutno stavět několik antén.
Jak si vylepšit dosah spojení na VHF a UHF s obyčejnou ručkou
Vzhledem k tomu, že naše parta z radiokroužku se zabývá také testováním nejrůznějších druhů antén, byli jsme nucení si sestavit ladicí člen k přizpůsobování antén a k nastavení poměru stojatých vln (PSV, SWR) na co nejnižší hodnotu, s popsaným zařízením se obvykle daří docílit hodnota 1 až 1,1 na všech pásmech.
Občas bývá problémem jakou natáhnout drátovou anténu pro pásmo 80 metrů, hlavně jestli ji střihnout do SSB pásma, nebo do CW.
Miniaturní rámové antény, tedy jejichž průměr rámu je podstatně menší než délka vlny, se v pásmu krátkých vln používají pouze jako přijímací. Je ale málo známou skutečností, že ve vhodném provedení se dají používat i pro vysílání. Taková anténa má celou řadu výhod.
Něco pro zájemce o lov stanic na krátkých vlnách, kvalitní rámová anténa.
VÝPOČTY ANTÉNY "DVOJITÝ QUAD".
Zde nabízím způsob, jak prodloužit reálnou vzdálenost spojení na VHF pásmech (odzkoušeno v amatérském pásmu 145 MHz) na různých expedicích, případně i jen tak na pěší tůře..
Jednoduchá, snadno zhotovitelná UHF anténa pro kmitočty od 400 do 800 MHz..
Jednoduchá, krátká, snadno zhotovitelná pro pásma 80 a 40 metrů.
První část povídání o tom, co to je anténa a k čemu slouží.
Snadno zhotovitelná anténa pro příjem VKV a UKV pásem 45 až 800 MHz
Několik typů jednoduchých antén pro VKV pásmo 2m
Tato anténa byla vyrobena během jedné hodiny, z čehož půl hodiny trvalo doladění na minimální PSV, dá se tedy považovat za maximálně jednoduchou doma zhotovitelnou anténu.
Tato anténa je navržena ve dvou verzích, přičemž verze původně určená pro pásmo 40 metrů výtečně vyhoví v celém rozsahu od 160 m do 6 m, a anténa určená pro 20 metrů spolehlivě pracuje od 80 m do 6 m. Výhodou je její relativně malá délka, což umožňuje její použití i ve stísněných podmínkách.
V radioamatérské praxi se velmi často používají antény zvané "SLIM-JIM", nebo také překřtěné na "Slimák", na mnoha webových stránkách je zveřejněna její konstrukce, ale obvykle jsou rozměry udávány pouze pro jedno pásmo. Na základě mnoha experimentů, která zveřejnil HB9NMT jsme v kroužku na jedné víkendové "čundrantenšou" tuto anténu odzkoušeli, a s výbornými výsledky, vzhledem k její jednoduchosti.
V městských podmínkách není vždy možné instalovat kvalitní anténu pro CB, ať již z technických důvodů, ale hlavně z "lidských" příčin (majitel domu, chytří sousedi, atd). Přesto ale je možno použít tak zvanou "neviditelnou" anténu, dipól na okenním rámu.
Celá řada odkazů na stránky s programy pro výpočty antén.
Povídání o dipólové anténě vyvinuté ze známého typu Windom.
Zemský povrch v prvním přiblížení nahrazujeme dokonale vodivou rovinou a ta podstatným způsobem ovlivňuje vyzařovací diagramy antén ve vertikální rovině. Navíc, pokud je anténa zavěšena v menší výšce než Lambda půl, mění se znatelně její vstupní impedance a při výšce menší než Lambda čtvrt impedance prudce klesá.
Základním typem resonanční antény (též antény se stojatou vlnou) je zářič o půlvlnné délce. Takový zářič se chová v podstatě jako rezonanční obvod, jehož rezonanční kmitočet nastavujeme délkou zářiče.
Poté, co si jeden z členů radiokroužku pořídil novou CB stanici místo ručky, přišla otázka "pořádné" antény. Podmínka - vyrobitelná po domácku. Pro všechny zájemce je tedy zde ukázka, jak jsme to vyřešili.
Několikrát jsem zde psal o anténách typu "Ground Plane", zkráceně GP, a přesto stále dostávám dotazy, jak na to - hlavně pro pásmo 145 MHz, kde je tato anténa spolehlivým základnovým řešením pro práci s převaděči a portable "ručkami" a to i na dostatečně velké vzdálenosti, výhodou je také kruhový vyzařovací diagram, odpadá tedy směrování při změně protistanice.
Při jedné procházce kolem skládky odpadků jsme objevili balík souosých kabelů, zřejmě ze zrušené počítačové sítě, na mnohých kusech byly dokonce i nalisované BNC konektory a našlo se i několik roztrojek a dokonce i terminátory (zakončovací odpory) 50 ohmů. No vida, zkusíme jak by anténa vyrobená z koaxu chodila na CB!
Nedávno jsem dostal mejlem dotaz od jednoho ze čtenářů těchto stránek, jak to má udělat, když má v bytě roury ústředního topení o dost velkém průměru, a že se mu na ní nedaří navléknout feritové jádro. Zkusil jsem zapátrat, a hele - objevil jsem jedno řešení, a fungovalo!
Na jedné schůzce zájemců o rádio jsem předváděl spirálovou anténu pro pásmo 80 metrů a jeden z síbičkářů povídá - "no sakryš, to by se mi hodilo na balkon, místo boomerangu, který se mi zlomil".
Vícepásmová anténa pro pásma 7, 14, 18, 21, 24 a 28 MHz, oblíbená hlavně v zámoří pro DX provoz.
Sborník Lanškroun 1979, autor ing Karel Marha CSc, OK1VE
Jak to vlastně je s tou impedancí antény, o které se všude debatuje?
Je mi moc dobře známo, jaké má začátečník problémy s rozhodováním, jakou si vyrobit anténu, aby byla dostatečně výkonná, a hlavně aby šla vyrobit bez nějakých velkých nákladů a nástrojového vybavení. Proto zde nabízím vaší pozornosti jednu verzi domácí, jednoduché a kompaktní antény pro nováčky, zhotovitelné z jednoho kusu drátu.
Z praxe OK1SVB - Již delší dobu se zabývám anténami v panelovém domě, protože v takovémto domě bydlím. Postupně jsem postavil leccos a k dnešnímu dni jsem dospěl k poslední variantě, ke které se váže několik důležitých postřehů.
Jeden přítel si usmyslel, že si na léto pronajme hausboot, ale co by to bylo za dovolenou, kdyby neměl sebou rádio. Jenže jak dostat anténu pro 80 m na 10 metrovou (v úhlopříčce) loď, to už je teda něco.
Logaritmicko-periodická anténa a její návrh
Během surfování po internetu jsem narazil na zajímavé stránky Fritze Polaka OE1CKW, kde jsem našel opravdu zajímavou anténu, něco na způsob známých antén typu EH, avšak konstrukčně ještě jednodušší.
Anténa typu "Fuchs" byla kdysi ve třicátých letech minulého století velmi dobře známa pod tímto názvem, ale v poslední době toto označení poněkud vymizelo a je spíše známa jako "půlka", jelikož je dlouhá polovinu vlnové délky.
Zájemci o dálkový příjem rozhlasových vysílačů potřebují dobré venkovní antény instalované buď na stožárech, nebo alespoň na střeše domu. Ale ouha, nainstalovat pořádnou dlouhou venkovní anténu, to není vždy možné, zvláště ve městech.
Na jedné z předchozích stránek jsem popisoval anténu typu OCF (Off Center Feed, mimostředné napájení), kterou jsme později se pokoušeli "nějak" upravit. Výsledek pokusů se nám zdál natolik dobrý, že jsem se pokusil je popsat v tomto článku.
Popis jak je možno zkrátit mechanickou délku antény při zachování elektrické délky.
Vliv délky antény na její PSV
Mnozí, zvláště dříve narození, znají velmi dobře výraz "Krcka", odvozený od perfektní antény pro 145 MHz, vyvinuté v radioklubu OK1KRC. Tuto anténu vzhledem k její skladnosti vřele doporučuji zvláště pro expediční provoz, a vůbec na portejbly. Svého času to byla pro své výborné vlastnosti jedna z nejpoužívanějších antén
V tomto článku bych chtěl zájemcům představit velmi jednoduchou konstrukci antény určenou pro provoz na pásmu 70 cm.
Velkou výhodou tohoto typu antén je, že nevyžadují ke své činnosti žádné přizpůsobovací členy, jako třeba balun, unun, atd. No a v tom, a také proto že je všepásmová s PSV lepším než 2, spočívá její "zázračnost".
Pro práci s mobilními nebo stacionárními transceivery se s úspěchem používají externí automatické nebo manuální anténní tunery. Pro spolupráci s radiostanicemi nepřesahujícími výkon 100W jsou průmyslové výrobky poněkud těžkopádné, některé modely těchto zařízení jsou rozměrově srovnatelné, nebo dokonce větší, než použitý transceiver.
Dvojitý dipól s měnitelnou směrovostí. Z dávno zapomenutých návodů, které předčí nové nápady.
Připomínky a zásady vhodné pro stavbu antén. Doporučuji všem zájemcům k získání základních informací.
Jistě je známo všem, kdo se zajímají o vysokofrekvenční radiotechniku vůbec a amatérské vysílání zvláště, že vlastnosti a výkony antén se navzájem liší vzhledem ke značnému množství faktorů. Jsou to například fyzická délka, elektrická délka, umístění antény v prostoru, a v neposlední řadě též impedanční přizpůsobení přenosu výkonu mezi anténou a napájecím vedením. Jedním z používaných způsobů jak ověřit, že anténa má požadované vlastnost, je ihned po instalaci změřit její základní vlastnosti.
Dostal jsem mejl od přítele Rona OM1ARH, ve kterém uvádí své zkušenosti a anténami. Jelikož se domnívám, že by jeho praktické poznatky mohly zajímat více amatérů, rozhodl jsem se (s jeho souhlasem) dopis zveřejnit na těchto stránkách.
V návodech na webu a v nejrůznějších příručkách se dají najít stovky popisů nejrůznějších antén, takže ubohý začátečník, který se teprve chystá "vylézt" na KV pásma je z toho celý tumpachový, co by si měl vybrat. Dobrá rada je - začít s tím nejjednodušším, a to je - samozřejmě, co jiného - kus drátu.
Mnoho majitelů scannerů se pídí po nějaké hodně širokopásmové anténě, která by měla i nějaký ten zisk. Na tento problém jsme také narazili v radiokroužku, a snažili se na internetu najít nějaké solidní levné řešení. Výsledek zde předkládám všem dalším zájemcům..
Odkazy na internetové stránky, zabývající se konstrukcí nejrůznějších antén.
Toto velmi jednoduché zapojení je určeno k zesílení přijímaného signálu v širokém rozsahu kmitočtů. S výhodou se dá použít i pro zesílení signálu v autě z krátké anténky
Velmi málo zájemců o poslech rozhlasových, profesionálních a amatérských stanic si může dovolit pořídit důkladnou dlouhodrátovou anténu, na různé ty náhražkové se toho příliš nechytí. Ale nezoufejte, je zde možnost jak na to vyzrát
Na horních amatérských pásmech se používají antény jak horizontálně, tak i vertikálně polarizované. Zde je anténa s obojí polarizací.
Při práci na dolních krátkovlnných pásmech vznikají značné problémy s délkou antény a jejím umístěním v prostoru, často velmi omezeném. Jedno z možných variant řešení těchto potíží je například dvojnásobné zkrácení ramen dipólu pro 160 metrů
V případě, že máme dostatek místa pro natažení dlouhé drátové antény, je možno s úspěchem doporučit celovlnný dipól.
Při práci na chatě nebo na putovním táboře bývá obvykla problémem nainstalovat řadu antén pro práci více různých amatérských pásmech, takže se většinou musíme spokojit s náhradním řešením pro jedno pásmo. Ale zde je řešení.
Na základe skúseností z posledného cvičenia ARES a jeho vyhodnotenia na stretnutí rádioamatérov v Poprade 2011 som sa rozhodol vylaborovať anténu pre spojenie odrazom od ionosféry, ale s použitím na krátky skok.
V dalekém Skotsku, uprostřed pahorkatin a vřesových pustin, se rozkládá malé městečko Fife, (locator IO86NK) ve kterém žije radioamatér Christoph Echtermeyer, MM0YEC. Jeho radiostanice je v útulné chatě, která je tak příjemná za podzimních bouří a drsných zim, kdy se člověk zahřívá teplem sálajícím z krbu a sklenkou staré dobré whisky. Christoph, milovník nedotčené přírody nechtěl krásu těchto míst porušit stavbou venkovního anténního systému, a proto svou multi-band anténu umístil pod střechou chaty.
Jistě je každému známo, že při požadavku spojení na větší vzdálenosti je nutno věnovat hlavní pozornost anténě, jejímu elektrickému nastavení, ale v neposlední řadě také jejímu mechanickému provedení a odolnosti proti povětrnostním vlivům. Nemůžeme dopustit, aby při nekvalitním nastavení měla naše několikaprvková anténa horší vlastnosti, než správně navržený a konstruovaný dipól.
Přítel, který byl zvyklý spojovat se přes UHF převaděč se svými známými, se přestěhoval do nového bydliště. Bohužel tak nešťastně, že převaděč byl nyní mimo dosah jeho kdysi spolehlivé "pendrekové" antény na ručce. Jak to vyřešil, čtěte zde.
Ve vzkazníku CB klubu Česká Lípa se objevila zprávička uživatele Martin Žďár o tom, že na CB používá anténu "zalomený dipól" v okenním rámu. Ihned se objevil dotaz dalšího zájemce, jak tato anténa vypadá, že majitel domu nechce povolit venkovní anténu. Na to odpověděl Martin Žďár takto:
Nemáte místo na natažení dipólu? Zkuste kouknout sem. Americký radioamatér Nizar Mullany K0NM analyzoval elektrické parametry dipólu s rameny ohnutými pod úhlem 90 stupňů a jak to dopadlo:
V poslední době se začíná mluvit o "magnetických" neboli "rámových" anténách. Jak to s nimi je?
Jeden známý vtip praví (mimo jiné), že správná anténa má mít co nejširší frekvenční pásmo - být všepásmová pro všechny používané kmitočty, a zároveň jednokanálová, aby nepřijímala rušení "od vedle". Takže jak to je ve skutečnosti.
Již od pradávných dob je mezi radioamatéry rozšířen (vcelku správný) názor, že anténa je nejlepší zesilovač, a to jak pro vysílání, tak i pro příjem, kde nepřináší zvýšení šumu jako při použití zesilovače s aktivními prvky. Zároveň ale koluje názor, že anténa nemůže nic zesilovat, jinak by vznikalo perpetum mobile. Takže jak to vlastně je?
V poslední době občas mizí ze střech paneláků společné televizní antény, bohužel ale i s nosným stožárem, což je škoda, neboť tento se dá využít jako precizní účinná anténa pro amatérské pásma 14 až 28 MHz, odolná proti atmosférické elektřině.
Pro všechny, kteří se zabývají anténami, ať již koupenými, nebo doma vyrobenými, je anténní analyzátor nadmíru užitečným a potřebným nástrojem.
Základem této směrové antény jsou čtyři duralové trubky, upevněné na základně tvořené silnější sklolaminátovou deskou.
V tomto článku uvádím celou řadu odkazů na články známého anténního guru - Jindru Macouna OK1VR, které doporučuji ke studiu všem zájemcům o stavbu nebo výběr hotové antény.
Vícepásmová drátová anténa dle tohoto popisu byla původně navržena pro 3 amatérská pásma 40 - 20 - 10 metrů. Od této antény byla odvozena pětipásmová verze, s délkou 20,35 m pro 80 - 40 - 20 - 15 - 10 metrů
Častý problém radioamatérů - jak pořídit neviditelnou anténu? PD7MAA radí
Zde přináším všem zájemcům o CB (a nejen jim) poznatky jednoho z vás - jistě jste na podobné problémy také narazili, a pokud ne, jistě k tomu časem dojde. Zkuste se podívat na to, jak takové záležitosti řeší jiní a případně se i inspirovat.
anténa, která může prakticky pracovat na všech krátkovlnných amatérských pásmech, ale má to jeden háček - mimo pásem WARC. Anténa je napájena nesymetrickým souosým kabelem s impedancí od 50 do 75 ohmů přes širokopásmový symetrizační transformátor.
Častým problémem s portable anténou na batohu (při pěších tůrách) nebo na balkonu bývá zhotovit vhodnou dobrou protiváhu. Rovněž při umístění antény na střechu auta nebo karavanu s plastikovou karosérií nebo dokonce na lodi, to nebývá příliš jednoduché. Ale neztrácejte naději!!!!
Přednášky z amatérské radiotechniky - Ing. Karel Jordan CSc
K FT-857D, jelikož tento (jinak velice vhodný stroj na portejbly) nemá zabudován antenní tuner, je aktuální otázka jeho spolupráce s nejrůznějšími anténami, zvláště během výletů a expedic, kdy je občas nutné použít "jakousi" provizorní anténu.
Anténa dipól Lambda půl pro KV
Při jednom ze spojení se mi RA9SVY pochlubil, že po přestěhování ze sídliště na "daču" si konečně mohl natáhnout pořádnou anténu typu G5RV, místo doposud používaného vertikálu pro pásmo 80 metrů na balkónu. Samozřejmě, že jsem byl zvědavý, jaký to měl na balkónu vertikál, a jak to chodilo. Takže zde tlumočím jeho zkušenosti.
Anténa ROHATKA - tato podivná ale dostatečně efektivní anténa představuje úpravu klasického dipólu u něhož byly konce ramen zahnuty vzhůru
Antény DV - SV - KV a VKV pro přijímače.
V radioamatérské praxi se často vyskytuje potřeba jednoduché dočasné antény na základní amatérská pásma 40 a 20 metrů, například na portejblech. Přitom bývá (samozřejmě, jak jinak při naší smůle) omezen prostor, ať již velikostí pozemku (nebo střechy), nebo vzdáleností stromů, použitých jako závěsné body antény.
U mnoha radioamatérských stanic je použita vícepásmová anténa s jednodrátovým napáječem, známá jako anténa Windom (obrázek 1) nazvaná tak podle svého konstruktéra Lorena G. Windoma, W8GZ. Jenže - jednodrátový napáječ přináší sebou řadu problémů. Jak to vyřešit, je popsáno zde..
V jedné z debat na diskusním webu na téma BALUN jsem nadhodil, že úplně stačí napájecí kabel stočit do pár závitů, a výsledek je stejný, získáme efektivní aperiodický balun.
Dalo by se uvažovat o tom, že jednou z funkcí antény je poslat elektromagnetickou vlnu do prostředí, ve kterém se má šířit tak, aby měla nejlepší vyhlídky na to, že dopadne na zem v tom bodě, kde je anténa protistanice.
Požaduje-li radioamatér vícepásmovou anténu typu dipól, která by byla dobře přizpůsobená ke svodu souosým kabelem, ukazuje se, že výběr vhodné konstrukce je poměrně malý. Zpravidla je nutno vybírat mezi trapovaným dipólem typu W3DZZ, nebo mimostředně napájeným dipólem (OCFD).
Někteří amatéři nemaji zcela jasnou představu, k jaké třídě antén patří rámové neboli smyčkové antény, při debatách pak často dochází k nedorozumnění.
Konstrukce rámových antén
Jak naznačuje již samotný název antény je to vlastně dlouhý drát (v angličtině long wire), zavěšený mezi vysílačem a protějším pevným bodem.
jsou antény ,které autor Jindra Macoun ,OK1VR, popisuje na stránkách časopisu PRAKTICKÁ ELEKTRONIKA. Jsou určeny amatérským experimentátorům ale i čtenářům , kteří nemají v úmyslu s anténami experimentovat,ale jde jim spíše o podobnější nebo názornější výklad anténní problematiky,aby pak lépe porozuměli praktickým anténním aplikacím a dokázali je odborně posoudit.
Kolem antén a jejich parametrů se vedou velmi často vášnivé diskuse, ale ne vždy, zvláště u začínajících, jsou podloženy fakty. Proto bych zde rád uvedl sérii článků s povídáním o základech antén. Zde si zkusíme probrat jedno z těch nejvíce probíraných témat, kde se nejvíce chybuje - a sice co to je impedance antény.
Ze zkušenosti vím, že velká část čerstvých koncesionářů (a to nejenom ve třídě N) zahajuje své prvé krůčky v éteru na amatérském pásmu 145 MHz provozem NFM, hlavně přes převaděče. Velmi brzy ale přichází na to, že provoz s "ručkou" a originální anténou typu "pendrek" není, celkem vzato, nic moc. Co s tím? No přeci - tohle!
Kdo máte možnost si natáhnout delší drátovou anténu, vřele doporučuji pro její výborné vlastnosti anténu o délce poloviny vlnové délky, tedy tzv, "půlku". Ta má opravdu vynikající účinnost, jak vám mohou potvrdit všichni, kteří ji již vyzkoušeli.
Jistě si to dovedete živě představit, nebo jste se tímto problémem již setkali. Právě jste získali oprávnění k vysílání na amatérských pásmech, opatřili jste si zařízení (transceiver) a honem honem jedeme na pásma. Ale ouvej, ještě anténa.
Byly zde uveřejněny články o tzv. "vodovodních" nahrážkových anténách. Tak ještě praktické zkušenosti jednoho z uživatelů.
S touto rámovou anténou se dá snadno vyjít do etéru v pásmu 40 metrů rovnou z bytu, bez dohadování se sousedy a majitelem domu.
NÁVRH ANTÉNY PRO 160m, jednodušší typ antény, tedy klasický půlvlnný dipól napájený souosým kabelem
Jeden přítel scannerista se hodlal zúčastnit akce, na které bylo zakázáno používat scannery a vůbec všechna rádiová zařízení. Přišel se tedy poradit, jak to vyřešit.
Popisy 200 drátových antén pro KV radioamatéry.
Bylo nebylo. Partička radiobláznů se vypravila do přírody, testovat jak různé kousky drátů dokážou vyzářit nějakou tu energii. Složení - Myslič, Měřič a pár Otroků.
Použití okapu jako antény - článek z časopisu Krátké Vlny.
Problém při provozu v přírodě bývá s připojením antény, jejíž rozměry se v těchto případech zhusta neřídí zákony antenářské techniky, ale spíše možnostmi operátora a daným okolním prostorem. Pak je samozřejmě nutno anténu vyladit do rezonance, například pomocí následujícího tuneru.
Aktivní anténa v tomto zapojení je s úspěchem použitelná pro široký rozsah kmitočtů, od 10 kHz až do 100 MHz.
Na internetu jsem na stránkách LZ2ZK narazil na zajímavou dvoupásmovou anténu, zvanou SHORTY. Anténa je k dispozici ve dvou variantách , "Shorty 4080" a "Shorty 4020", určenou pro 80/40 a 40/20 metrů.
Jak je dobře známo, dějí se věci různé (i hrůzné), třeba "to je můj dům, já jsem si jej poctivě koupil za poctivý prachy a tak jenom já můžu rozhodovat co na něm bude", také jste se s tím setkali? Tak my to vyřešíme jinak. Jednou z mnoha možností je také instalovat anténu zevnitř bytu, třeba i nalepením hliníkové fólie na okno.
V únorovém čísle The Short Wawe Magazine v minulém roce uveřejnil G6LX článek o výsledcích svého pětiletého experimentování s vertikálními anténami. Z článku je zřejmé, že autor přistupoval k problematice velmi zodpovědně. Používal například slušné přístrojové vybavení, které se skládalo z VF můstku a generátoru General Radio, anténaskopu a VF wattmetru se směrovým vazebním členem firmy Collins.
Již dříve jsem na těchto stránkách popisoval stavbu jednoduché drátové antény ve tvaru "L" pro pásmo CB (27 MHz). Obdobně vypadá anténa pro pásmo 145 MHz, kterou na svém blogu popsal 9W2WTF
Zajímavým typem krátkovlnné vícepásmové antény je "dlouhodrátový" dipól, který na rozdíl od klasického dipólu délky lambda půl je dlouhý tři poloviny vlnové délky.
JPůlvlnný dipól je jednopásmová anténa, jehož délka odpovídá polovině délky použité vlny.
Vyzařuje anténa elektromagnetické vlnění nebo výkon? Co to je PSV nebo SWR? Musíme anténu ladit? Musíme také ladit kabel? atd....
Jednoduše jak navrhnout anténu typu Yagi-Uda pro libovolný kmitočet.
Jednoduché přizpůsobení antény o délce Lambda půl pomocí L-článku.
Půlvlnná anténa Zeppelin, co to je? Anténa SLIM-JIM, co to je?
Zde přináším něco pro scanneristy, a vůbec milovníky zajímavého provozu na leteckém pásmu, třeba se to může někomu hodit. Anténa je systému Yagi-Uda se čtyřmi prvky
Při výletech a horských tůrách s KV radiostanicí v batohu je důležitý každý kousek ušetřeného místa a hlavně váhy. Zde uvádím antény tvořené jen kusem drátu, který se vede do kapsy.
Jistě se mnoha z vás již přihodilo něco takového. Potřebujete natáhnout dipól na krátké vlny, ale ouha. Nevejde se do prostoru, který je k dispozici, třeba na střechu a podobně. Tak, sákryš, a co teď?
Ano, je to pravda odvěká a každý radioamatér to velmi dobře zná: krátkovlnný přijímač bez antény není přijímač, nic neznamená, a mrňavé anténky nejsou zase příliš účinné. Ale co dělat, když nemáme naprosto žádnou možnost natáhnout si pořádnou venkovní anténu, třeba dipól 2 x 20 metrů! Toť problém veliký, zvláště ve městech a na sídlištích!
Na VKV a UKV kmitočtech, zvláště na amatérských pásmech 144 MHz a 430 MHz se velmi často jako vertikální antény používají tzv. J-antény, které se honosí několika výhodami oproti obyčejným vertikálním anténám. Jednak mají větší zisk, a hlavně - nepotřebují protiváhy a jejich konstrukce spolu s upevněním je velice jednoduchá. Zkuste si ji také na krátkých vlnách!
Jak to vypadá u Vaší antény se statikou? V literatuře o anténách je uváděno, že je nutno elektrostatický náboj vznikající při sněžení, při dešti a zvláště při bouřkách, který dosahuje napětí desítek kilovoltů, svést na zem.
Pro batůžkáře, balkony nebo plastové karoserie aut.
Krátká anténa pro CB pásmo 27 MHz k použití na přechodném stanovišti nebo v nouzi i doma na střechu.
Jednoduchou směrovou anténu pro pásmo 50 MHz popsal Robert G4OBE v D-I-Y RADIO, 7/1999. Obdobný typ antény již dříve publikoval VK2ABQ pro pásma 14 - 21 - 28 MHz a oblíbil si ji z důvodu její značné širokopásmovosti ve srovnání s anténami QUAD a YAGI.
Vyskytla se potřeba neustálého spolehlivého spojení mezi chatou (na vyvýšeném místě) a domovem, sice zdánlivě na přímou viditelnost, ale ve značné vzdálenosti. Jak jsme to vyřešili, viz zde.
Popis antény nestora českého amatérského vysílání - OK1AW
Pomocná feritová anténa pro příjem vzdálených rozhlasových stanic v pásmu středních vln.
Dostalo se mi do ruky Říjnové číslo časopisu AntenneX z roku 1989, které bylo celé věnováno koncepci antény vyvinuté Tedem Hartem W5QJR.
Rozměry standardního okenního otvoru v paneláku umožňují do něj umístit rámovou magnetickou anténu pracující na třech amatérských pásmech - 160, 80 a 40 metrů.
Jistě jste již mnohokrát slyšeli o tom, že zkrácené antény jsou méně efektivní než plnohodnotné půlvlnné dipóly. Ale zde vám přináším dobrou zprávu o tom, že existuje jedna výjimka, která vám umožní natáhnout anténu v omezeném prostoru, a která skutečně funguje!
Anténa R5 zadarmo? No tak úplně asi ne, ale lze říci, že za určitých řredpokladů si můžete pořídit docela dobrou vertikální anténu pro pásma 10, 14, 18, 21, 24 a 28 MHz za velice malý peníz.
S vertikálními anténami bývají problémy, zvláště s vytvořením dostatečné protiváhy, při nedostatku místa nebo při montáži na stožár. No ale což zde použít tuto anténu
Základním úkolem antény je převést s maximálně možnou účinností energii ve formě vysokofrekvenčních kmitů z vysílače a vyzářit ve formě elektromagnetických vln. Jelikož požadujeme získat co největší elektrické a magnetické pole, používá se jev zvaný rezonance, který umožňuje mnohonásobné zvětšení vyzářené energie. Nojo, ale - jak tu rezonanci zjistit?
Jak umístit na jeden stožár více antén, jejich párování.
Antény pro příjem s malými rozměry, které si nechal patentovat Dr. Tomáš Nachtman.