ZVÝŠENÍ PROVOZNÍHO NAPĚTÍ ELLYTŮ

Možná, že vám se to také někdy přihodilo – v našem radiokroužku mnohokrát. Prostě potřebovali jsme někam dát elektrolytický kondenzátor, ale bohužel – ten, který jsme měli k dispozici, by dané provozní napětí nevydržel. Co teď ? No – nevadí, vždy si dokážeme poradit, třeba tak, jak je vidět na obrázku.

Podrobné vysvětlivky to jistě nepotřebuje, jen při výběru Zenerovy diody je nutno mít na paměti že její Zenerovo napětí by nemělo být větší, než je napětí napájecího zdroje, součet jejího napětí a nominálního napětí kondenzátoru C1 má být větší než napětí zdroje s hodnotou případného navýšení (pulsace a podobně). Dioda současně musí mít proudovou zatížitelnost vyšší než nabíjecí proud kondenzátoru C1, doporučuji diody s proudem Iz kolem 50 mA a více, s napětím 5 až 20 V, dle katalogu.

A nakonec ještě jeden malý trik, který se nám osvědčil. Od jednoho dárce jsme dostali krabici elektrolytických kondenzátorů 1 000 mikrofarad na 3 V. Co s tím? Vyhodit? Takže jsme zkusili jeden připojit na regulovaný zdroj napětí přes miliampérmetr, začali jsme u 3,5 V a jakmile proud kondenzátorem poklesl, postupně jsme přidávali napětí. Kondenzátor se pěkně poslušně formoval, až se doformoval na 15 V – a od té doby jsme jej mohli spolehlivě používat na 12 V. Probatum est.