JEDNODUCHÝ PSV-METR

Cože? O čem je to řeč?

Ach jo…. Určitě se nenajde již nikdo ať z řad síbíčkářů, nebo krátkovlnařů, kdo by nevěděl „voco gou“. Takže jen velice stručně.

Poměr stojatých vln (PSV, ČSV, SWR) je míra přizpůsobení antény k vysílači. Mívá hodnotu od 1 (ideální) do 3 (špatná, ale ještě se dá pracovat) až po třeba 4 a výše – s touto hodnotou se již nedoporučuje pracovat, hrozí poškození koncového stupně vysílače. Jedná se totiž o to, že pokud vedení se zdrojem (vysílačem) nebo se spotřebičem (anténou) nejsou impedančně přizpůsobené, poměrná část výkonu se odrazí a vrací se nazpět do vysílače, kde se promění v teplo. No a abychom věděli, zda je vše v pořádku, že nemůže dojít k maléru, používáme tak zvaný PSV metr.

Pracuje se s ním tak, že jej zařadíme mezi vysílač a anténu. Pozor ale na to, aby přístroj byl schopen pracovat při vámi používaném výkonu! Nyní přepínač na přístroji nastavíme do polohy VPŘED (FWD), stiskneme tlačítko vysílání na stanici a otáčením knoflíku potenciometru nastavíme plnou výchylku ručičky na stupnici měřicího přístroje. Tlačítko vysílání opět uvolníme, přepínač na přístroji přepneme do polohy ZPĚT (REF), znovu spustíme vysílač a přečteme výchylku na měřicím přístroji…….    A JE TO.

V případě, že se vám nechce PSV metr kupovat, a jste schopni pár minut udržet páječku v ruce, můžete kouknout na následující obrázek, na kterém je zapojení osvědčeného superjednoduchého měřiče PSV.

Je v poněkud nezvyklém zapojení, mnoha čtenářům jistě bude vrtat hlavou, že tohle prostě "nějak" nemůže fungovat, zapojení je proti všem předpokladům o funkci těchto přístrojů, jenže v tomto případě jednoduše přepínáme fázi měřeného napětí, a tím získáme fnkce VPŘED a ZPĚT.

Transformátor Tr je navinut na menším feritovém toroidu (mimochodem – pochází ze starého vyhozeného počítače, ale dá se i koupit) primární vinutí L1 má 1 závit, sekundární vinutí L2 má 5 až 10 závitů, dle citlivosti použitého měřidla. Dioda D1 může být libovolná vysokofrekvenční, jaká se vám právě dostane do ruky.

Na dalším obrázku je znázorněna stupnice měřidla.

Pokud necháte na měřidle původní stupnici, i v tom případě se dá poměr stojatých vln (PSV) odečíst, podle vzorce


PSV = ( U1 + U2 ) / ( U1 - U2 )

kde U1 a U2 vyjadřuje naměřené napětí, tedy výchylku ručičky měřicího přístroje. V jedné verzi byl dokonce místo ručičkového měřidla použit digitální multimetr, údaj napětí pak byl dosazen do výše uvedeného vzorce.

Zdroj http://www.radioscanner.ru/forum/topic41544.html