Elektrický proud zlepšuje vyjadřování.
 
Pozor - v praxi to rozhodně nezkoušejte - elektrody na hlavu nepatří !

Převzato z :   iDNES ,  jpl

1.11.2004 16:04 
Stimulování mozku slabým elektrickým proudem zlepšuje vyjadřování. Američtí vědci zjistili, že mozek stačí 20 minut dráždit elektrodami umístěnými na čele proudem přibližně dva miliampéry. Zhruba tolik potřebují na fungování digitální hodinky, uvádí web slovenského deníku SME.
-Kromě slabého svrbění kolem elektrod nemá tato metoda žádné vedlejší účinky, cituje SME časopis Nature.
Vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) požádali 103 dobrovolníky, aby za 90 sekund řekli co nejvíc slov začínajících na určené písmeno. Průměr na jednoho člověka byl dvacet slov.
Po stimulaci proudem dobrovolníky napadlo asi o 20 procent slov více než jejich kolegy z kontrolní skupiny. Ti byli též napojeni na elektrody, které ale nevedly proud. Výsledky nepřinesl ani jednomiliampérový proud.
Na vysvětlení tohoto jevu ale bude podle vědců potřeba dalších pokusů. Výzkumníci se domnívají, že proud ovlivňuje část mozku zvanou prefrontální kortex, kde se mimo jiné tvoří slova. Nervové buňky si podle nich rychleji předávají signály a celá část mozku je tak působením proudu aktivnější.
Vědci by po dalších testech chtěli tuto metodu použít k zlepšení stavu lidí trpících frontotemporální demencí. Tato nemoc podobná Alzheimerově chorobě postihuje čelové a spánkové laloky mozku, postižení trpí řečovou vadou.

Za tip děkujeme  Silver.Blue