Je to podélná aktivní soustava, složená s postupně se zkracujících dipólů. Podle kmitočtu jsou aktivní prvky které délkou leží blízko poloviční vlnové délce záření (většinou 3 až pět prvků). Delší prvky pak tvoří reflektor a kratší direktorovou řadu. Anténu lze upravit i vyhnutím prvků do prostoru, nebo přidáním pasivních prvků. Hlavní charakteristiky (zisk a impedance) se opakují v logaritmické závislosti na frekvenci. Anténa je širokopásmová, se zesílením vyrovnaným přes celé pracovní pásmo. Používá se pro příjem více vysílačů z jednoho směru anebo pro měřící účely, kdy jsou výhodou vyrovnané charakteristiky v širokém pásmu. Anténa vyzařuje ve směru nejkratšího prvku, a na stejnou stranu se připojuje i napáječ.
Jednotlivé dipóly jsou napájené v protifázi, překříženým vedením. V praxi je vedení vytvořeno dvěma odizolovanými nosníky, na které jsou střídavě upevněny dipóly.
Pokud nosníky vyhneme, zlepší se směrové i impedanční vlastnosti antény. Vlastní tvar dipólů není kritický, můžeme se setkat i s plechovými trojúhelníky.
Je to klasická logaritmicko periodická anténa, ale dipóly jsou pro zvýšení zisku vyhnuty vpřed.
Přítomnost vodivého prvku deformuje dopadající vlnoplochu elektromagnetického záření. Tím se zhoršuje přestup energie z pole do dipólu. Vhodným vytvarováním můžeme dipól poli přizpůsobit. Zisk antény mírně vzroste.
Tvar dipólů z nichž je anténa složena je libovolný, můžeme použít i smyčky.
Tato anténa má menší zisk než anténa YAGI na příslušném pracovním kmitočtu, protože vlnovodná řada musí být přizpůsobena pro horní konec přijímaného pásma.
Klasická dipólová řada, ale vzhledem k rozměrům jsou prvky zavěšeny na sbíhající se nevodivá lana. V poloze pro vertikální polarizaci.
SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002