Rámová anténa je tvořena cívkou navinutou na elektricky a magneticky nevodivém rámu (u dřívějších přijímačů býval tento rám maskován jako obraz). Pokud je tato cívka umístěná do elektromagnetického pole tak, aby její osa byla rovnoběžná s osou magnetické složky indukuje se v cívce elektrický proud, který je přiveden do přijímače. Citlivost (zisk) rámové antény lze zvětšit zvětšením plochy kterou cívka v prostoru zaujímá (zvětšením obvodu). Vyzařovací charakteristika je osmičková, s maximem v ose cívky.
Pokud cívku navineme na tyčku z feromagnetického materiálu můžeme rozměry cívky při stejné citlivosti značně zmenšit. Dojde totiž k soustředění magnetické složky vlnění do prostředí s lepší magnetickou vodivostí. Zisk feritové antény závisí na délce tyčky feromagnetika. Charakteristika je osmičková s maximem v ose cívky.
U obou typů antén rámové i feritové lze citlivost zvýšit kondenzátorem, kterým cívku vyladíme do rezonance s kmitočtem přijímaného záření. Anténa pak nebude širokopásmová. Oba typy antén jsou vhodné pro příjem nižších kmitočtů (VDV, DV, SV), kde je jejich největší výhodou především malý rozměr. Oba typy mají velmi ostré minimum příjmu - pokud osa cívky nebo feritové tyčky směřuje přímo na vysílač, je indukované napětí téměř nulové.
Je podobná rámové, avšak je tvořena jen jedním závitem, který je pomocí kondenzátoru vyladěn do rezonance s přijímaným zářením. Výhodou jsou velmi malé rozměry smyčky (0,09 vlnové délky) nevýhodou velmi malý zisk, který se většinou kompenzuje zesilovačem připojeným přímo na smyčku.
Jedná se o úzkou štěrbinu o délce 1/2 vlnové délky vyříznuté v elektricky vodivé "nekonečně" velké desce. Delší rozměr štěrbiny musí být orientován rovnoběžně s magnetickou složkou pole. Napájení je možné přivést v ose štěrbiny na její protilehlé hrany. Na vyzařování se podílí proudy tekoucí ve vodivém materiálu v okolí štěrbiny.
Štěrbinu můžeme napájet také smyčkovou anténou umístěnou ve štěrbině. Štěrbina s vodivou deskou se pak chová jako reflektor, soustřeďuje záření na smyčku. Citlivost takovéto antény lze zvýšit rozříznutím jedné podélné strany štěrbiny a vřazením kondenzátoru, pomocí kterého se štěrbina vyladí do rezonance s dopadajícím zářením.
Vyzařovací charakteristika je osmičková, s maximem v ose štěrbiny, kolmo na rovinu vodivé desky.
SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002