Už v počátcích pokusů s proměnnými proudy bylo pozorováno několik jevů které se daly vysvětlit pouze bezdrátovým přenosem energie. Tento jev byl zkoumán a nejdříve vznikla prostá drátová neladěná anténa (vodič volně natažený do prostoru). Později se podařilo zlepšit dosah zavedením uzemnění. Po vytvoření teorie elektromagnetického záření už byly vhodná provedení antén vyhledávána cíleně. Jedním z prvních řešení byla vertikální anténa (čtvrtvlnný zářič nad vodivou rovinou).
Protože bylo známo, že se energie pole přenáší i bez uzemnění, byla jako další řešení vytvořena anténa ze dvou ramen, v kterých proud tekl soufázově, a uzavíral se prostorem v okolí ramen (půlvlnný dipól).
Každý vodič má vlastní indukčnost (okolo vodiče se vytváří magnetické pole) a kapacitu (buď vůči druhému vodiči nebo proti zemi). Hodnoty kapacity a indukčnosti záleží na délce a průměru vodiče (čím je vodič delší, tím je jeho vlastní indukčnost a kapacita větší). Proto si můžeme představit anténní vodič jako paralelní spojení kapacity a indukčnosti, což je vlastně rezonanční obvod. Laděná anténa má na určitém kmitočtu vlastní rezonanci.
Kromě laděných antén existují i antény neladěné, to jsou takové jejichž vlastní rezonanční kmitočet je příliš vzdálený od přijímaného (nebo vysílaného kmitočtu). Jsou známy dva případy. Buď má anténa mnohem menší rozměr než je vlnová délka přijímaného záření - pak se používá jako neladěná přijímací, nebo má anténa mnohel větší rozměr než je pracovní vlnová délka, pak vznikne anténa s postupnou vlnou.
Z předchozí úvahy vyplývá, že pokud anténa nedosáhne potřebných geometrických rozměrů (tak, aby měla na příslušném kmitočtu vlastní rezonanci), můžeme krátky vodič elektricky prodloužit. Dosáhneme toho buď zařazením indukčnosti do série s anténou (v místě kde má anténní proud největší hodnotu),
nebo připojením kapacity paralelně k vodiči (v místě, kde je anténní napětí největší). Takto zkonstruované kapacitě se často říká kapacitní klobouk, zvláště u vertikálních antén.
V obou případech je geometrický rozměr antény menší, než by odpovídal pracovnímu kmitočtu. Bohužel, zisk takto upravené antény se sníží, protože část energie se zpotřebuje na krytí ztrát připojené tlumivky nebo kondenzátoru.
SOUEaEaU Vejprnická 56 Plzeň (c) 2002