Alternativní zdroj energie – lidská moč!

Dnešní svět plný elektroniky dosahuje svých výsledků jen díky elektřině. Baterie najdete úplně všude a jejich dobíjení je součástí života každého z nás. Ale i tady je prostor pro zlepšení.

Vědci ze Singapuru přišli s novým řešením situací, kdy si potřebujete nutně zavolat a vaše baterka v telefonu se zrovna rozhodla protestovat. Nemáte nabíječku, útočí na vás grizzly a vy víte, že na daném hovoru závisí váš život. Anebo jiná možnost. Máte horečky, blouzníte a váš digitální teploměr nefunguje kvůli slabému napájení. Anebo cokoliv jiného. Vymysleli totiž baterii dobíjenou lidskou močí.

Nebudeme se teď zabývat fantastickou představou manažerů dobíjejících svůj telefon na veřejných záchodcích, pojďme se spíše podívat na podstatu celé věci, která může v budoucnu přinést zajímavá vylepšení i u jiných zdrojů energie.

Vědci sestrojili ultra-tenkou baterii, které stačí pouhé 2 mililitry moči na to, aby dokázala vyprodukovat napětí 1,5 voltu při výkonu 1,5 mW. Výkon baterie lze samozřejmě přizpůsobit použitím jiných materiálů a také velikostí „úložiště“ pro zdroj energie. Ptáte se proč to všechno? Použití takového akumulátoru je poměrně široké – může pohánět malé přístroje v medicíně, domácí inzulinové pumpy, měřiče obsahu cukru v krvi, teploměry atd. Totéž může být i u mobilních přístrojů – telefony, MP3 přehrávače, PDA – kdo ví.

Zatím nejde o nic víc než o prototyp. Funkční prototyp. Pokud se nápad ujme a podobná baterie se začne vyrábět v širším měřítku, je docela dobře možné, že standardní baterie budou nahrazeny „přírodními“ a každý z nás se tak stane jakousi dobíječkou. Myslím, že budoucnost bude v tomto odvětví rozhodně zajímavá.

Převzato z: www.4men.cz