Napájecí zdroj a hodiny

Síťová a bateriová část
Tento dvojzdroj je umístěn ve dvou plastových krabičkách U-VCH068 (dodával GM Electronic), které jsou sešroubováním spojeny v jeden celek. Ve spodní části je umístěn síťový transformátor, usměrňovač a stabilizátor. Pro zachování malých rozměrů a možnost napájení většího počtu přístrojů je použit toroidní transformátor 30 VA (dodává GES Electronics). Obě sekundární vinutí jsou spojena paralelně.

01 Zdroj .jpg (27804 bytes)

Hlavní vypínač je vpravo na spodním čelním panelu. Zelená LED signalizuje napájení ze sítě. Levý přepínač volí napájení ze síťového nebo bateriového zdroje. Žlutá LED svítí, pokud je přepnuto na napájení z baterie a je-li napětí baterie v rozsahu 9 až 14 V. Prostřední přepínač volí udržovací proud (5 mA) nebo rychlé (150 mA) dobíjení akumulátoru ze síťového zdroje. Proud tekoucí do baterie lze měřit ve dvojici dutinek z konektorů FRB, které jsou normálně překlenuty drátěnou spojkou.

02 Zdroj .jpg (27352 bytes)

V horní části je akumulátor 12 V 1,5 Ah, který se tam právě přesně vejde. Je však nutno (např. dlátkem) odstranit nálitky, určené původně pro upevnění desky plošných spojů.

03 Zdroj .jpg (25247 bytes)

Na horním zadním panelu je pojistka 4 A, zemnicí svorka a 15 napájecích konektorů pro všechny přístroje QRP komplexu, včetně okolního příslušenství.

04 Zdroj .jpg (30203 bytes)

Na spodním zadním panelu je síťový přívod, pojistka 0,1 A, chladič stabilizátoru a potenciometr pro nastavení výstupního napětí síťového zdroje v rozsahu 9 až 14 V.

powsup075.bmp (31526 bytes)

Schéma dvojzdroje, s hodinami jako samostatným doplňkem

05 Zdroj .jpg (76455 bytes)

Dvojzdroj, pohled zepředu

06 Zdroj .jpg (65009 bytes)

Dvojzdroj, pohled zezadu

Digitální hodiny
V čelním panelu horní části zdroje je zasunut modul digitálních hodin WT-100, řízených rádiovým signálem o kmitočtu 77,5 kHz z vysílače DCF-77 ve Mainflingen u Frankfurtu nad Mohanem (SRN). Tím je jejich přesnost shodná s atomovými césiovými hodinami ve Fyzikálně technickém spolkovém úřadě ve městě Braunschweig. To platí, pokud na displeji symbol vysílací věže nebliká. Příjem je možný do vzdálenosti 1500 km od Frankfurtu n/M.

07 Hodiny .jpg (23651 bytes)

Mimo dosah vysílače tyto hodiny pracují jako běžné hodiny řízené krystalem. Pokus o příjem probíhá každou celou hodinu. Pokud je příjem obnoven, obnoví se i zobrazení přesného času. Hodiny ukazují středoevropský čas (SEČ). Přepnutí na letní čas (SELČ) a zpět je automatické. Digitální hodiny dodává firma Conrad Electronic pod objednacím číslem 64 18 71.