Telegrafní klíče a ovladače

Telegrafní klíč ve starém stylu je zhotoven z tvrdého dřeva. Má přesný chod, jeho osa je uložena v kuličkových ložiskách. Kontakty jsou ze stříbrné slitiny. Knoflík má optimální tvar. Regulační šrouby z mosazi jsou opatřeny Whitwortovým závitem.

straightk.jpg (9179 bytes)

 

straight2.jpg (9287 bytes)

 

Mikrospínačový klíč využívá dobrých vlastností mikrospínačů, zejména dobrý kontakt a lehký chod. Jako pružný element je použit transformátorový plech. Knoflík je použit ze silnoproudého tlačítkového spínače. Pro své malé rozměry je tento klíč vhodný zejména pro použití s miniaturním QRPP vysílačem. Celková délka je 58 mm.

microk5,98 kB

 

 

Dvoupákový ovladač je kvůli dobré stabilitě na masivní měděné desce. Základní deska pastičky je upevněna na distančních sloupcích. Mosazné páky jsou odlehčeny odvrtáním. Kablík je odnímatelný a je ukončen třípólovým konektorem jack 3,5 mm. Držadlo umožňuje snadné přenášení.

jambicp 9,99 kB

 

jambicp2.jpg (161251 bytes)

 

Mikrospínačový planžetový ovladač má dva mikrospínače, přilepené k sobě uprostřed základní desky. Jeden je otočen svým tlačítkem vlevo, druhý vpravo. Poblíž jsou přilepeny dorazy, vymezující jejich zdvih. Pružné planžety jsou stočené do tvaru U a přitlačované k mikrospínačům stavitelnými šrouby. Tím je zajištěn jejich minimální zdvih.

microp 9,91 kB

 

microp2.jpg (9464 bytes)

 

Mikrospínačový ovladač byl vývojem nakonec podstatně zjednodušen. Jako pružné páky vyhověly dva kousky sklotextitu, 23x100x1,5 mm, boční dorazy i hmatníky byly odstraněny. Minimální zdvih se nastavuje natočením kotevních čepů. Sklotextit svým složením poskytuje dostatečné vnitřní tlumení, takže při klíčování nedochází k překmitům. Pro běžné rychlosti je tento ovladač docela dobře použitelný.

ovltex1.jpg (54033 bytes)

 

ovltex2.jpg (54156 bytes)

 

Senzorový ovladač, jehož schéma pochází od G3YCC,  má dvě senzorové plošky a dva FET-operační zesilovače. V provozu se neosvědčil, protože je silně závislý na vlhkosti prstů.

sensorp 9,69 kB